Shockhunters na skejtu! Rozhovor s Honzou Malým.

Je to tady! Další měsíc, další rozhovor, tentokrát si pokecáme s Shockhunterem, co se prohání ulicemi na skatu. Jak začínal, čeho se bojí a jaká je jeho spotřeba skateů? Doplň si vzdělání a poznej Honzu Malýho!

 

Honzo, mohl bys nám prozradit, jaké byly tvoje začátky?

Moje začátky byly senzační. Pamatuji si přesně moment, kdy jsem poprvé udělal kickflip a nebo sjel první rampu. Když nad tím tak přemýšlím, tak si nevybavuji první ollie, což je absolutně základní výskok, od kterého se následně vše odvíjí. Byl jsem neskutečně zapálený od první chvíle a zůstalo mi to dodnes. Tuhle otázku mi dlouho nikdo nepoložil a teď jsem se krásně nostalgicky nad ní zamyslel. Bylo to fakt super... objevování něčeho pro mě nového a neprozkoumaného, v čem se mohu realizovat.

 

Kdy ses poprvé setkal se skatem?

Poprvé jsem se s ním setkal ve hře THPS 3 od Tony Hawka, ale na reálný skate jsem se pořádně postavil až o dost později. Odmalička mě bavily sporty a hlavně fotbal. Balón jsem měl přirostlý k noze a rád jsem se hejbal venku od rána do večera. Byl jsem docela samotář a bál jsem se vstoupit do týmu. V době, kdy jsem šel na střední, jsem si řekl, že to zkusím a začal jsem hrát za mladší dorost. V tu chvíli jsem ale poznal ve třídě kamaráda, který mi půjčil, na pár dní jeho skate a doslova jsem se do toho prkna zamiloval. Poté co jsem mu ho málem utopil, jsem vyžebral k Vánocům svůj vlastní. Nechybělo dlouho a už jsem místo fotbalu, chtěl jen a jen jezdit a učení triků, co jsem kdysi dělal jen v té hře, ve mně vzbuzovalo neuvěřitelné pocity. Ten správnej adrenalin. Krom toho jsem na sobě poznal spoustu dalších vlastností, které zapříčinily to, kde a kdo dnes jsem. Jsem skater.

Máš nějaký vzor?

Vzorů mám spoustu a je pro mě těžký někoho vyzdvihnout nad ostatními. Baví mě všichni, kteří si skateboarding užívají naplno a překonávají neustále sami sebe. Ale hlavně ti, kteří si jdou pevně za svými sny.

 

Tony Hawk? Byl to tvůj dětský idol?

Ani ne, ale tím nechci říct, že by byl něco méně. Dokázal neuvěřitelné věci a fandím mu. Na mě ale měl ze začátku větší dopad jiný skejťák, za kterého jsem hrával v Tonyho hře a to je Rodney Mullen. Tony má mega rampu, výbavu a možnosti, o kterých se 99% začínajících skejťáků ani nesní, a tak je všem o dost bližší Rodneyho streetový styl, kdy stačí, jen skate a zem. Není třeba překážek.

 

Jak často trénuješ?

Nenazývejme to trénováním. Zkrátka skejtování. Ano jsou chvíle, kdy se chci naučit trik a je potřeba to drtit znovu a dokola dokud se to nepovede. Ale jako trénink bych to neoznačoval, jelikož si do toho prolnu spoustu jiných triků a jezdím si tak, jak mě spontánně napadne. Volím triky podle nálady a podle toho jak mě baví, ale ne proto, abych měl ty nejlepší výsledky… skateboarding je lifestyle a ne sport. Je jinej, je specifickej, je nepředvídatelnej a je krásnej. A proto bych se slovy jako trénink zacházel opatrně.

 

Kolik skatů jsi už zničil?

To by mě taky zajímalo. Bude to 10 let, co jsem začal skejtovat a prkno střídám jednou až dvakrát do měsíce. Takže asi přes 100? No zkrátka spoustu...

 

Máš nějaká vysněný spot, kde by sis chtěl zajezdit?

Svoje vysněný města jsem si už splnil. Loni jsem poznal Barcelonu a letos na začátku roku Los Angeles, které je kolébkou skateboardingu. Bylo to poprvé v životě, co jsem opustil hranice Evropy, takže je ještě přede mnou spoustu destinací, který chci prozkoumat. Austrálie, Asie, Karibik, Brazílie...seznam je dlouhý a vím, že chci ještě hodně cestovat.

 

Jak se učíš nové triky?

Záleží na druhu triku. Jsou triky, které se člověk učí jen na zemi, anebo na překážce (bedna, rail, rampa...). Když se učím trik na překážce, tak první se ho učím na co nejmenší klidně i na patníku, abych si osvojil ten pohyb a zbytečně se nezranil na něčem, co neumím. Když dostanu větší jistotu tak postupně zkouším na větších nebo jiných. Je spoustu variací jak lze jakýkoliv trik vrátit. Jsou i triky, které se učím rovnou na velkých, protože je potřeba pro ně větší air time. Od toho všeho jsou skvělý skateparky, než se člověk pustí do pořádnýho natáčení v ulicích, kde to pořádně zužitkuje.

Měl jsi nějaké vážnější zranění?

Musím zaklepat a naštěstí ne. Párkrát jsem si zvrtnul nohu, ale ne nějak zásadně. Pokaždé mě to omezilo a zpomalilo, ale nemusel jsem přestat úplně. Což bylo dobrý a měl jsem alespoň čas pilovat jiný věci.

 

Vyvíjí se skateboarding? Vidíš v tomhle sportu nějaký progres od té doby, co jsi začínal?

Ano vyvíjí. Skateboardingu se věnuje dnes mnohem více lidí a je celkově mnohem lépe dostupnější pro všechny. Samozřejmě společně s tím přichází i určitá komerce a honba za kariérou, která často narušuje toho správného skejťáckého ducha. A ten má být o té pohodě, dobře stráveném času s partou, o tom wow efektu, který stříkne do žíly, při každém odjetém triku, o těch zážitcích, které se při ježdění nebo tvoření nějaké společného projektu staly, a tak dále. Trochu se to vytrácí.

 

Skateboarding na OH? Co na to říkáš?

Za mě dobrý a bude to přínosem pro skateboarding. Jen doufám, že z toho neprovedou moc velikou šaškárnu.

 

A teď to vezmem fofrem. Rychlá otázka, rychlá odpověď!

Máš něco, co nenávidíš? - Přeplněné skateparky.

Naopak miluješ? - Když se povede trik, na kterým jsem se natrápil.

Oblíbená značka bot? - Vans, Converse.

Oblíbený seriál? - Stranger Things, Černé zrcadlo.

KingSkate nebo Legendy z Dogtownu? - Legendy z Dogtownu.

Bojíš se nečeho? - Bojím, ale neřeknu.

Jak trávíš volný čas, kromě skateboardingu? - S ní.

Chci být jako... - Já. Nechci být jako někdo jiný.

Za pět let se vidím... - Spokojený.

 

Díky, Honzo. Ať se ti daří i nadále v životě i skateboardingu, jako doteď!

Chceš se Honzy taky na něco zeptat? Tak neváhej a ptej se v komentářích pod článkem! 

#ShockYourself


Sleduj náš YOUTUBE

Sleduj náš Youtube

Omrknout v novým okně

Objev podobné články

Návrat krvavé ikony ve velkým stylu: Nové God of War!
Hráči, kterým doma pod televizí leží aktuální konzole od Sony, se dočkali jedný z největších exkluzivit tohoto roku. Řeč je samozřejmě o návratu…
Dočíst celý
Kamión, Dakar a Big Shock! Čti rozhovor s Martinem Macíkem
Dneska na našem Big Shock! blogu vítáme Martina Macíka! Kdo, že to je? To si snad děláš srandu ne?! Přece náš Shockhunter jezdec a kamioňák v jednom!…
Dočíst celý
Nové hry v září: Pavoučí superhrdina, mayská apokalypsa či útěk do Mexika.
Září tradičně nepatří mezi nejsilnější herní měsíce, letos ale přinese hned tři zajímavý kousky, o kterých byste měli minimálně vědět. Tak se na…
Dočíst celý