Začni s beatboxem. Sleduj tutoriály Tinyho Beata na YouTube!

Chceš se naučit beatbox nebo se jen zlepšit? Teď se ti naskytla ta pravá příležitost! Přečti si náš rozhovor se špičkovým českým beatboxerem Tiny Beatem a nauč se nový zvuky. Čti!

 

Jestli Tinyho ještě neznáš, není nic lehčího než si přečíst náš dřívější rozhovor: ROZHOVOR S PŘEDNÍM ČESKÝM BEATBOXEREM TINY BEATEM! Tam se dozvíš spoustu nejen o Tinym, ale i o beatboxu vůbec!

A než se vrhnem na rozhovor zkoukni, co všechno Tiny Beat dovede!

 

 


 

Nazdar Tiny! Kdy se v tobě zrodila myšlenka na učení beatboxu? Ať už to má být video na YouTube nebo třeba nějakej kurz.

No, já beatbox učím už strašně dlouho. Od roku 2012 do 2018 jsem vždy na podzim jezdil po Německu a Itálii s mezinárodním projektem proti násilí a rasismu Instant Acts.

Byli jsme banda umělců a jezdili jsme do problémových škol, a dokonce i vězení dělat workshopy a následně i se skupinou prezentovat, co se naučili.

Co se týče beatboxových tutoriálů na YouTube, udělal jsem jich pár už před čtyřmi lety. Natočil jsem je a nechal být. Docela nedávno mě ale můj brácha upozornil, že tam je něco okolo 35 000 shlédnutí a já si uvědomil, jak jsou ty tutoriály žádaný.

Navíc jsou to jediné tutoriály v češtině, a to právě kluci a holky, co na to koukají oceňují, protože jsou většinou dost mladý a neumí dobře anglicky.

 


 

Co tě na tvorbě videí baví nejvíc?

Asi celý ten proces mě baví. Vím, jaké zvuky nebo techniky jsou nejvíc žádané, a tak si napíšu scénář, aby mi natáčení netrvalo tejden.

To jsem se naučil až při druhé várce, co jsem natáčel. V té první jsem to tahal z patra, ale trvalo to strašně dlouho, nevěděl jsem, jak se vyjádřit a tak... kamera běžela a já hledal slova.

Takhle si to napíšu, každou větu si řeknu třikrát a pak si to sestřihám. Baví mě to hlavně proto, že to dělám sám, je to u mě doma, na moji kameru a mikrofony a taky si to stříhám a myslím si, že výsledek je docela v poho.

 

 


 

Na čem, kromě beatbox tutoriálů, zrovna makáš? Blíží se nějaká soutěž?

Těch soutěží je u nás dost málo. Navíc mě už soutěžení tolik neláká, bere to strašně moc času a energie, kterou radši využiju na to, abych byl kreativní.

Ze všeho nejvíc mě baví live hraní v klubech. Používám ke hraní loopstation, zařízení které nahrává můj beatbox a hlas a přehrává ho ve smyčkách, já pak hraju hodně drum'n'base, dubstep, techno, electro atd… muziku, kdy lidi prostě pařej a všechno je právě založené na beatboxu.

Dělám to trochu jinak než ostatní beatboxeři. Vážně se snažím hrát jako DJ, a proto tomu, co dělám, říkám Vocal DJing. Chtěl bych ještě do konce roku něco nahrát ve studiu!

 


 

Už jsi od minula zvládnul pořádnej Hollow clap whistle?

Další otázka! :D

 


 

Kdybys měl říct, proč je super beatbox dělat, co je tvůj hlavní důvod?

Hlavní důvod je asi, že je to prostě sranda a super… prostě pusou napodobuješ muziku!

Kromě toho, že to baví lidi okolo, vykouzlíš úsměv, získáš kamarády a uznání, je to také příležitost!

Za všechno, co já dnes dělám, koho znám, jazyky, které jsem se naučil, místa, která jsem navštívil, vděčím beatboxu. Otevřelo mi to dveře do světa! To je ten hlavní důvod asi…

 

 


 

Co bys poradil začátečníkům, kterým nějaký zvuk nejde? Fakt jde jen o cvik a musí přijít na řadu trpělivost a píle nebo je to nějak jinak?

Začátečníci jsou strašně netrpěliví! Dnes si každej myslí, že zhubne za měsíc a že se naučí beatbox za měsíc. Je to celý nějaký uspěchaný dneska…

Taky je fakt, že ten beatbox je o dost komplexnější, než byl před pěti nebo deseti lety. Je toho na učení strašně moc a objevují se nové věci každý den. Mladí to potom vidí na netu a snaží se to všechno naučit najednou.

Některým se daří a jiní prostě jen potřebují více času. Je to hlavně o cviku a trpělivosti.

 


 

Hrozí u beatboxu i nějaké zranění? Stalo se to už nějakému profíkovi někdy?

Zranění asi úplně ne, ale existují zvuky, které hodně dráždí hrdlo jako třeba hrdelní zpěv, který se hodně v beatboxu používá. Taky jsou techniky, kdy se dělají různé basové zvuky při tahání vzduchu směrem dovnitř, a to občas zabrnká na takovej ten dávivej reflex a člověk pak i skoro hodí šavli…

Já měl mockrát na krajíčku! Znám ale lidi, který tu šavli hodili…

Co se týče zranění, já jsem v prvních letech působení v BeatBurgerBandu dělal hodně hajtky (jenom takové C C C C zvuky). Já se v hajtkách vyžívám, a mám i techniku, že ty hajtky jsou dost ostře výrazné. Používám ale u toho tak zvláštně jazyk, že se můžu po delším syčení docela pořezat o zuby, ale nic, co bych nerozchodil.

 

 


 

Co bys označil za nejtěžší zvuk, který znáš?

Ono je jich vážně strašně moc…

Ale můj názor na nejtěžší zvuky je - Inward base, Hollow clap whistle a jiné zvuky, kdy se kombinují třeba s hlasem.

 


 

Je velkej rozdíl performovat v soutěži a nebo jen tak před kámoši v hospodě nebo doma?

Je! První, co mě napadá, že čím větší publikum, tím menší tréma.

Jednou jsem vystupoval pro cca 10tis lidí a skoro nic jsem necítil. Těch lidi je strašně moc a vy nemáte žádné přímé spojení s nikým…

Když jste ale v baru a vystupujete jen pro pár lidi, tak je to úplně jiný. Cítíte se totiž mnohem více vystavený než na velikánský stage.

Je to dané tím, že ta anonymita v publiku, v tom malém, opravdu malém baru není. Můžete totiž vnímat každého, kdo na vás kouká, a to člověka může i rozhodit.

 


 

Stalo se ti už někdy, žes někoho jen tak potkal, zjistili jste, že děláte beatbox a byl z toho battle?

Neeee… pokud to není o titul nebo jen tak pro srandu, tak ani nebattlim, radši jamuju, to je lepší!

 

 


 

Chtěl bys tady něco vzkázat fanouškům, kteří tě pod spoustou videí chválí a děkují ti?

Moc díky, že koukáte, učíte se a komunikujete se mnou. Dělám to pro vás a jsem rád, že vám to pomáhá.

Peace

 


 

Díky za rozhovor!

 

A co ty? Už se těšíš až na mistráku zazáříš ty? Pojď do toho a začni s Tinyho tutoriály!

#ShockYourself

 


 

Sleduj náš YOUTUBE

Sleduj náš Youtube

Omrknout v novým okně

Objev podobné články

Anička je druhá na Světovém poháru a vylepšila si osobák
Naše úžasná skeletonistka Anna Fernstädtová získala stříbro na svěťáku v Königssee a navíc si vylepšila jak svůj osobák tak i ten pro Českou…
Dočíst celý
5 nejvíc shockujících fesťáků v ČR!
Votvírák, Coloursy, Hip-Hop Kemp, Rokáč. Jasně, ale nechybí tam trochu #ShockYourself? Léto plné fesťáků se na nás řítí ohromnou rychlostí a ty…
Dočíst celý
Výsledky Grandfinále Big Shock! turnaje
V sobotu proběhlo očekávaný Grandfinále a bylo to fakt na vysoký úrovni. Zjisti, jak to vlastně celý probíhalo a kdo se dostal na stupeň vítězů…
Dočíst celý