Letošní CES přinesl výkonné GeForce RTX grafiky pro notebooky, ukázku 10nm čipu, inovované RGB LED a další

Další ročník obřího veletrhu elektroniky CES je prakticky za námi a tradičně se urodila obrovská spousta novinek nejen pro hráče. Protože se nedá v rámci článku detailně probrat ani zlomek toho, co bylo na výstavě a většina není moc zajímavá, tak se zaměříme na několik vybraných novinek, o kterých by měly mít hráči přehled.

GeForce RTX je mobilní
Podle očekávání ukázala Nvidia nové grafické karty GeForce RTX pro notebooky. Již brzy tak bude možné koupit přenosný herní stroj s novým čipem a užít si technologii ray tracing, díky které dostává nasvícení ve hrách úplně nový rozměr a posouvá grafickou kvalitu o pořádný kus dopředu. Zatím ale tuto technologii podporuje pouze Battlefield V, další hry se ale chystají.

První notebooky s RTX grafikami přijdou do prodeje 29. ledna, nejvýkonnější modely nabídnou model GeForce RTX 2080. K dispozici budou také kousky s RTX 2070 a RTX 2060, která má nabídnout až 50% zvýšení výkonu v porovnání s GTX 1060. Vyšší modely nabídnou zhruba o 20 % více výkonu v porovnání s předchozími modely (tedy GTX 1080 respektive GTX 1070). 

Nvidia se chystá podpořit zájem o nové grafiky hrami zdarma. K notebookům s RTX 2080 dostanete chystané Anthem a Battlefield V. K modelům s nižšími RTX grafikami si budete moci vybrat jednu z těchto her.

 


AMD představilo odpověď na RTX 2080
Konkurent Nvidie dorazil na CES připravený. AMD na své tiskové konferenci mimo jiné představilo grafickou kartu Radeon 7. Zatímco dříve bylo celkem jednoduché karty porovnat hrubě jen po stránce parametrů, tentokrát to tolik nejde. Například nový Radeon používá paměť typu HBM2 a nabízí rovnou 16 GB, zatímco RTX 2080 má polovinu ovšem typu GDDR6. AMD se rovněž zatím nepouští do podpory technologie ray tracing, jelikož je na ní podle společnosti moc brzo a chybí softwarová podpora.

AMD prezentovalo výkon na několika programech a také na hrách Battlefield V a Far Cry 5, kde má být Radeon 7 stejně výkonný jako RTX 2080. Samozřejmě skutečné porovnání přinesou až rozsáhlé nezávislé testy, jakmile se obě karty začnou prodávat.

Radeon 7 bude uveden 7. února a měl by stát podobně jako RTX 2080. Americká cena činí 700 dolarů, což po prostém přepočtu vychází zhruba na 15 700 Kč. U nás bude samozřejmě cena vyšší, nejen z důvodu DPH.

 

 

10nm procesor od Intelu konečně přichází
Po řadě odkladů a spekulací bychom se měli dočkat prvních 10nm čipů s logem Intel. Procesorový gigant původně plánoval přechod na nový výrobní proces z aktuálního 14nm už v roce 2016 s architekturou Cannon Lake. Tu ale potkala řadu problémů a Intel musel přicházet s “vyplňujícími” řadami, které stále spoléhaly na 14 nm. Očekávaný posun na menší výrobní proces a s ním řadu benefitů nakonec přinese architektura Ice Lake a první zařízení jsou slíbeny na konec letošního roku. Uvnitř čipů bude rovnou zabudované rozhraní Thunderbolt 3 či aktuální generace Wi-Fi, jenž se jmenuje po nedávném zjednodušení prostě Wi-Fi 6.


Překvapivá inovace RGB LED
RGB podsvícení dnes zdobí prakticky všechny možné herní komponenty a periferie. To znamená potřebu velkého množství RGB LED, jejichž vyšší počet s sebou většinou přináší podrobnější možnosti nastavení podsvícení. Výrobce Corsair na veletrhu ukázal novou generaci těchto “světýlek” pojmenovaných Capellix. Hlavním rozdílem je velikost, která byla smrsknuta na neuvěřitelných 0,2 krychlového milimetru, zatímco tradiční LED zabírají 2,8 krychlového milimetru.

Capellix LED navíc svítí jasněji, mají menší spotřebu energie a navíc delší životnost. Periferie tak mohou na menším prostoru nabídnout více LED a tím pádem podrobnější nastavení podsvícení. U těch bezdrátových bychom se zase měli dočkat větší výdrže na baterii.


První Razer monitor
Razer se vrhnul do další produktové kategorie a představil stylový monitor Raptor. Nabízí vysokou obnovovací frekvenci, stylový design, zajímavě řešené kabely a samozřejmě nesmí chybět Chroma podsvícení.
“Herní Microsoft Surface”
Asus kromě řady tradičních novinek přivezl také netradiční “notebook” ROG Mothership, který konstrukcí připomíná známý tablet Surface od Microsoftu. Hardware je umístěn v displejové části, přičemž vertikální konstrukce má pomoci chlazení. Dovnitř se vešla rovnou grafika GeForce RTX 2080 a procesor Intel Core i9. Klávesnice se přichytává magnetem, ale funguje i bezdrátově.

 


Nové VR od HTC
HTC velmi letmo ukázalo nový headset HTC Cosmos. Na rozdíl od existujícího Vive umí snímat pohyb bez potřeby vnějších bázových stanic a dostal také aktualizované ovladače. Výrobce navíc naznačuje, že by headset mohl fungovat “mobilně”, zatím ale není jasné, o co jde. 

 

 


Sleduj náš YOUTUBE

Sleduj náš Youtube

Omrknout v novým okně

Objev podobné články

SERIÁLOVÁ RUTINA SUCKS
Winter is here. Všichni zalízáme do peřin a na obrazovkách svých přístrojů sjíždíme už po čtvrtý první řadu Teorie velkého třesku a pořád dokola nás…
Dočíst celý
Nové hry v prosinci: Výbuchy a tornáda v novém Just Cause, pokračování taktické on-line akce Insurgency nebo retro návrat první generace PlayStation
Prosinec je tradičně silnější spíše na herní výprodeje, abyste se mohli zásobit na zimu, každopádně letos se urodilo pár zajímavých kousků, které si…
Dočíst celý
Cestování za dob našich prarodičů aneb #ShockYourself before it was cool.
Odjakživa lidi cestujou. Protože našli lepší jeskyni, protože jim došla voda nebo je tráva za plotem prostě zelenější. Občas, se ale našel někdo,…
Dočíst celý