Nejznámější kauzy podvádění v esportu

V návaznosti na předchozí článek ohledně cheatů se pojďme společně podívat na nějaké ty kauzy, které oblétly svět.

Kauza iBUYPOWER

Tak jak to bývá ve sportu, tak i v esportu se dá na jednotlivé zápasy sázet prostřednictvím sázkových kanceláří. A právě jeden z nejznámějších případů podvádění (cheatingu) je tato kauza. Ano, někteří mohou namítnout, že nepodváděli ve hře nějakými módy, ale v rámci turnaje CEVO ve hře CS:GO se jednalo o úmyslné prohrávání zápasů, leč byli favorité turnaje. A jak to probíhalo? Hráči si vytvořili falešné účty u sázkových kanceláří, kde vsázeli na týmy, proti kterým měli odehrát zápas. Celé publikum si následně všímalo špatného výkonu tohoto celku, kteří byli bráni za favority tohoto turnaje. Po odhalení podvodu dostal celý tým doživotní zákaz účasti na turnajích. V průběhu několika let byli však trestu zproštěni.  

V podobném duchu se nese další kauza, nejde však o sázení na tým, ale o ovlivňování hráče finanční častkou.

 

Joshua „JHD“ Hough-Devine

JHD není úplně profesionálním hráčem první kategorie, ale i tak byla protinožcovi nabídnuta částka za zmanipulování CS:GO zápasu. A kolik že mu bylo nabídnuto? Není to na australské poměry úplně šokující suma, ale i tak se jednalo o 2 000$. Vzhledem k tomu, že tamní scéna není tak obrovská, vnímala se tato kauza jako poškození esportu v Austrálii.

 

Nick EH 30 a David Morgan

Nick EH 30, vlastním jménem Nicholas Amyoony, je kanadský YouTuber a profesionální hráč Fortnite, který byl chycen při podvádění během charitativního esport turnaje spolu se svým spoluhráčem Davidem Morganem. Pravidla turnaje říkala, že hráči musí přistát na konkrétních místech, aby udrželi zdravou konkurenci mezi hráči. Konkrétně se jednalo o kvadrant u Dirty Docks (asi desetina celé mapy). Pravidla však také uváděla, že za první přestupek hráč dostane pouze varování. Jak se následně ukázalo Nick Eh 30 to věděl a na turnaji podváděl a byl propuštěn z tohoto turnaje s varováním. Nick byl dokonce přistižen při diskusi o celé situaci se svým herním partnerem.

Odkaz na záznam

 

FaZe Jarvis

V minulosti FaZe Jarvis dostal trvalý zákaz od Epic Games, po kterém se mu podařilo obnovit kariéru jako youtuber. Ale i tam byl přistižen při experimentování s aimbotem v přímém přenosu. Založil si tedy alternativní účet a řekl, že se sám chce přesvědčit, zda nový anti-cheat systém Fortnite funguje nebo ne. Jak se ukázalo, nový systém fungoval naprosto dokonale. Za svůj experiment dostal tzv. Perma ban. Byl to jeden s nejdiskutovanějších podvodů v esportu všech dob.

Celý incident si můžete prohlédnout zde

 

Shaiiko

Tento incident je trošku pochybný a o to víc vzbuzuje emoce.

Shaiiko je profesionální hráč Rainbow Six Seige, který rychle stoupal na vrchol herní scény. Během zápasu proti Penta, dalšímu významnému profesionálovi, však Pentu obvinil Shaiika z podvádění.

Vyšetřování odhalilo, že Shaiiko nepřetržitě během zápasu mačkal číselnou klávesu 4. To vedlo k podezření a následně k zákazu činnosti Shaiika na dva roky. Jakmile však zákaz skončil, Shaiiko se vrátil na herní scénu esportu a to na Dreamhack Montreal 2019, kde absolutně vládl. Od té doby je Shaiiko pravděpodobně lepší než dříve a skandál s podváděním ustoupil do pozadí.

 

KQLY

Na závěr tu máme tento konkrétní incident, který vzbudil pozdvižení celou herní scénou CS:GO. KQLY byl jedním z nejpůsobivějších francouzských hráčů CS:GO a vyhrál několik turnajů. To zahrnovalo i mistrovství světa e-sportů 2013. Nicméně KQLY, vlastním jménem Hovik Tovmassian dostal tzv. VAC ban, což je automatizovaný systém, který detekuje a sleduje cheaty na počítači uživatele. Přestože si nebyl nikdo jistý jaký přesný cheat KQLY použil, incident stačil na to, aby lidé začali zpochybňovat řadu dalších špičkových hráčů CS:GO.

 


 

Je jasné, že korupce v esportu se děje všude na světě. Vzhledem k tomu, že většina esportových turnajů se v důsledku pandemie koronaviru přesunula spíše na online scénu se za posledních několik měsíců objevilo několik takových událostí.

Podle zprávy obdrží ESIC (Esport Integrity Commission) každý den asi 100 obvinění z ovlivňování zápasů, podvádění a dalších korupcí. 

Sleduj náš YOUTUBE

Sleduj náš Youtube

Omrknout v novým okně

Objev podobné články

Koncerty jsou zpět a Big Shock! Music je u toho!
Párty se vyrojily, jak energie po Big Shocku! a ani my nezahálíme. Chceš vědět, co chystáme a na co se těšíme? Tak to jseš tady správně, čti a těš se…
Dočíst celý
1. podcasty s Martinem Macíkem Jr. a Honzou Brabcem!
Martin Macík Jr. bude táta a Honza Brabec povídá o brutální bouračce. Big Shock! podcasty jsou tady. Poslechni si super rozhovory a…
Dočíst celý
Co říkáte na nový Challenge Accepted limitky?
Už nějakej ten týden jsou v oběhu dvě nový příchutě. Ananas-kokos a káva-granátové jablko vzaly pulty útokem. Pojďme se podívat, co na ně říkáte!
Dočíst celý