Cestování za dob našich prarodičů aneb #ShockYourself before it was cool.

Odjakživa lidi cestujou. Protože našli lepší jeskyni, protože jim došla voda nebo je tráva za plotem prostě zelenější. Občas, se ale našel někdo, jako třeba Marco Polo. Tihle lidi maj cestování v sobě, tohle je způsob, jak překonávaj svý hranice, tohle je jejich #ShockYourself!

Dnes už je to v podstatě normální a celej svět může objet „kde kdo“. Stačí to „jen“ fakt udělat. Dokážeš si, ale představit, jak to bylo jednu, dvě generace zpátky?

Možná to pro tebe bude shock, ale cestování frčelo i tehdy. Teď ti představíme cestovatele ze starý školy, který se podívali do míst na jaký bys ani nepomyslel. Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka se potkali už na škole a podnikli spolu dvě velký cesty. Poprvé se rozhodli projet v Tatře T 87 Afriku a Jižní Ameriku.

A to už je slušnej kousek. Vyfotit kvanta fotek, natočit hodiny záběrů a jen tak mimochodem si vylízt na Kilimandžáro nebo přespat na vrcholku Cheopsovy pyramidy, to už nezvládne „kde kdo“.

Jenže klukům tohle bylo málo. Afrika už vyčerpala všechny svý shocky, takže nasedli i se svým autem v Kapským městě na loď a přeplavili se do Ria de Janeira. V Jižní Americe Zikmund s Hanzelkou přemýšleli o emigraci, nakonec se ale přece jen vrátili domů.

Podruhý o necelých devět let později se Mirek s Jirkou vydali na snad ještě ambicióznější cestu. V Africe a Americe byli na vlastní pěst, jen dva týpci a auto. Tentokrát jeli s týmem a to ve dvou upravených nákladních Tatrách 805. Asii a Oceánii pokořili taky!

Cesty trvaly 5 let a za tu dobu stihli čeští cestovatelé projet Turecko, Pákistán, Indii, Cejlon, Kambodžu, Indonésii, Japonsko nebo třeba Irák a nejen to!

Své cesty společnými silami dokumentovali, takže vznikla brutální nálož filmů, cestopisů, fotek, přednášek, novinových článků apod. A když píšem „brutální nálož“ máme namysli 147 krátkometrážních nebo televizních filmů, a aby toho nebylo málo i 4 celovečerní filmy. Takže nakonec není vůbec žádnej shock, když se dozvíš, že Miroslav Zikmund i Jiří Hanzelka dostali od tehdejšího prezidenta Václava Havla medaili za zásluhy 2. třídy. Jen tak btw. tím jejich ocenění nekončí.

Tihle týpci zkrátka věděli, jak na pořádnej cestovatelskej #ShockYourself. Na Marca Pola asi nemaj, ale mezi Čechy jsou to cestovatelé a dokumentaristi nejvyššího kalibru a historickýho významu. A to už je hustý… Překonat svý hranice tolikrát a takovým způsobem, že si toho všimne celá republika.

#ShockYourself


Sleduj náš YOUTUBE

Sleduj náš Youtube

Omrknout v novým okně

Objev podobné články

Big Shock! Life už pronikl i do tvý image. E-Shop je tady!
Už je to nějakej ten pátek, co je Big Shock! mezi váma a byla to jízda, než se i díky vám dostal tam, kde je teď. Začali jsme s prvními Shockhunters,…
Dočíst celý
Marek Holeček expedice Nepál 2018
Tý „vogo“, je to tam! Celá jarní výprava do Nepálského Himálaje mi připomínala myšáka v běhacím kole. Prostě makáte, a jakmile přestanete, padáte…
Dočíst celý
5 + 1 Nejlepších arkád, u kterejch si pravděpodobně nechal svý mládí.
Dneska už se to zdá neuvěřitelný, ale existovaly časy, kdy hrací automaty byly pro děti v herně, a ne pro závisláky v knajpě. Postupně se kultovní…
Dočíst celý